Koszt elektrycznego ogrzewania podłogowego

|

Jaki jest koszt elektrycznego ogrzewania podłogowego?

Każdy na etapie inwestycyjnym chciałby wybrać najoszczędniejszy system grzewczy. Jeśli chodzi o elektryczne ogrzewanie podłogowe, spotykamy się z różnymi opiniami, które nie zawsze odzwierciedlają prawdę. Jako firma zajmująca się przeszło 20 lat w branży, chcielibyśmy Państwu przedstawić faktyczny koszt elektrycznego ogrzewania podłogowego, gdzie głównym źródłem ciepła są kable grzejne DEVI.

PARAMETRY BUDYNKU

Powierzchnia użytkowa120,5m2
Powierzchnia garażu23,7m2
ŚcianyBeton komórkowy 24cm
Ocieplenie ścian15cm styropian
Ocieplenie stropu30cm wełny mineralnej MEGAROCK
Ocieplenie posadzki na gruncie20cm styropian
Okna3-szybowe z roletami zewnętrznymi
WentylacjaMechaniczna: rekuperator +GWC- gruntowy wymiennik ciepła
Moc ogrzewania podłogowego12kW – kable grzejne DEVI
Przyłącze elektryczneZłącze 3x32A – 20kWLicznik energii elektrycznej: dwutaryfowyGrupa taryfowa G12 (ENEA Ciepły Dom)
Temp. pomieszczeń22OC – 23OC
Temp. w łazienkach25OC – 26OC
Temp. w ogrzewanym garażu15OC
Przygotowanie ciepłej wody użytkowejŁazienki: SHZ 100 LCD 2-6kW+KV 30Kuchnia: SHU 5 SLi 5 litrów 2kW
RekuperatorDanfoss W-2
GWCSystem REHAU
Sterowanie ogrzewaniemSystem Devilink CC; FT; RS
Zarządzanie C.W.U.System Devilink
Zarządzanie rekuperacjąSystem Devilink

Koszt elektrycznego ogrzewania oparty o powyższy przykład domu:

– na potrzeby ogrzewania: 1500zł-2000zł / sezon grzewczy 6 miesięcy w roku

(średnio miesięcznie w okresie zimowym około 2,5-3zł/m2)

– na potrzeby przygotowania ciepłej wody użytkowej (rodzina 3-4 osobowa): 40-60zł / miesiąc

W sezonie zimowym 2014/2015 od października do marca średni koszt elektrycznego ogrzewania w powyższym domu wyniósł 261 zł miesięcznie, a przygotowania ciepłej wody użytkowej dla 3 osobowej rodziny 45 zł miesięcznie.

Jak wykonać elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w oparciu o kable grzewcze możemy wykonać w wylewce betonowej – posadce na etapie budowy lub remontu domu. Przewody grzewcze mają zastosowanie jako ogrzewanie podłogowe elektryczne, stanowiące jedyne źródło ogrzewania w domu, mieszkaniu, biurze… Kable grzewcze możemy też zastosować, aby elektryczne ogrzewanie podłogowe pełniło funkcję dodatkowego ogrzewania (tzw. efekt ciepłej podłogi), wspomaganego innym systemem grzewczym np. kominkiem.

Do ogrzewania podłogowego w wylewce betonowej stosowane są kable grzewcze, które poza konstrukcją, różnią się mocą jednostkową. Kabel grzewczy ma moc jednostkową, która określa ilość watów, jaka przypada na każdy metr przewodu grzewczego.Wybierając przewód grzewczy należy uwzględnić:

 • rodzaj pomieszczenia
 • rodzaj posadzki
 • najmniejsze dopuszczalne odstępy, jakie powstaną między przewodami podczas ich układania.

Kable grzewcze montujemy w  odstępach, które nie powinny przekraczać 20 cm, aby nie powstały strefy niedogrzane.

Dla podłóg wykończonych parkietem, panelami jak i wykładziną dywanową należy stosować termoregulatory z dwoma czujnikami temperatury oraz tzw. limiterem, dzięki któremu można ograniczyć maksymalną temperaturę podłogi. Ogrzewanie podłogowe z zastosowaniem wyżej wymienionego termoregulatora jest bezpieczne dla powyższych materiałów wykończeniowych, gdyż temperatura podłogi nigdy nie przekroczy ustawionego limitu np. 28-32oC.

Przystępując do projektowania ogrzewania podłogowego należy:

 • określić moc cieplną jaką należy dostarczyć, aby ogrzać pomieszczenie, poprzez ustalenie mocy grzejnej na 1m2 powierzchni.
 • ustalić rodzaj materiału posadzki
 • określić moc jednostkową, jaką należy zastosować dla danej posadzki
 • przy obliczeniu odstępów między przewodami grzejnymi należy wziąć pod uwagę tylko powierzchnię wolną od zabudowy stałymi elementami takimi, jak meble bez nóżek, wanna, sedes itp.

Dla posadzek wykończonych drewnopodobnym materiałem lub z wykładziną dywanową stosuje się kable grzejne o mocy 10 – 18W/m. Dla posadzek wykończonych terakotą stosuje się kable od 10 – 20 W/m.

Po wybraniu odpowiedniego typoszeregu kabla grzejnego, należy obliczyć odstęp c-c pomiędzy przewodami dzieląc powierzchnię grzejną (niezabudowaną) przez długość przewodu grzejnego.

Na wyrównanym stropie lub podłożu betonowym rozkładamy kolejno:

 • warstwę izolacji termicznej
 • folię polietylenową
 • siatkę metalową

Zgodnie z wcześniej wykonanym projektem, przewód grzewczy mocujemy do siatki metalowej za pomocą opasek zaciskowych. W przypadku gdy na warstwie izolacji termicznej zostanie wykonana wylewka wstępna, do mocowania przewodu grzejnego można zastosować taśmę montażową. Po rozłożeniu kabli grzewczych, instalujemy czujnik temperatury podłogi i zalewamy całą powierzchnię masą betonową z dodatkiem plastyfikatora o grubości ok 50mm.

Należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby cały kabel grzejny łącznie z mufą połączeniową był całkowicie zatopiony w zaprawie.

 1. Strop / podłoże betonowe
 2. materiał izolacyjny
 3. I warstwa wylewki betonowej
 4. kabel grzejny DEVIflex
 5. fabryczne zakończenie kabla grzejnego
 6. fabryczna mufa połączeniowa kabla grzejnego
 7. taśma montażowa DEVIfast lub DEVIclip
 8. rurka peszel z czujnikiem temperatury NTC
 9. II warstwa wylewki betonowej z zatopionym kablem grzejnym
 10. środek gruntujący
 11. zaprawa klejowa do ogrzewania podłogowego
 12. terakota / płytki
 13. termostat DEVIreg

Podłączenie przewodów grzejnych

Podłączenie przewodów grzejnych do instalacji należy wykonać za pomocą regulatora temperatury. Termoregulator należy zamontować w puszce elektrycznej podtynkowej. Do puszki tej należy doprowadzić (pod tynkiem):

 • przewody zasilające (230V)
 • przewód zasilający (“zimny”) przewodu grzejnego
 • przewód czujnika temperatury w rurce osłonowej “peszel”

Przewód z czujnikiem temperatury należy umieścić w zaślepionej na końcu rurce ochronnej. Rurki ochronnej nie wolno zginać pod kątem prostym, należy zachować kształt łuku. Wybór odpowiedniego miejsca dla puszki elektrycznej jest istotny ze względów estetycznych (widoczny na ścianie regulator temperatury) i praktycznych, w większości przypadków na wysokości typowego włącznika oświetlenia. Kable grzejne należy ułożyć w taki sposób, aby przewody zasilające można było doprowadzić do puszki elektrycznej i połączyć je z regulatorem temperatury.

Ile kosztuje elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Na przykładzie domu o powyższych parametrach można oszacować koszt elektrycznego ogrzewania podłogowego. Jeśli interesuję Cię ile kosztuję dobrze dobrany system grzewczy dla Twojego domu, skontaktuj się z naszym doradcą handlowym, który bezpłatnie przygotuję plan rozmieszczenia kabli grzewczych na podstawie rzutu wraz z dokładną wyceną systemu grzewczego. Bezpłatna wycena elektrycznego ogrzewania podłogowego.

1 komentarz do wpisu “Koszt elektrycznego ogrzewania podłogowego”

Możliwość komentowania jest wyłączona.